Jak zwiększyć miejskie albedo
Szkody powodowane przez burze można ograniczyć, jeżeli miasta zainwestują w adaptację do zmian klimatu.
Grzegorz Łyś
„Po wtorkowych ulewach najgorsza sytuacja panowała pod wiaduktem na ul. Legnickiej, gdzie woda miała 1,5 metra głębokości. Nie kursowała większość tramwajów, problemy z przejazdem miały także autobusy. Urząd miejski apelował do mieszkańców Wrocławia: nie wychodźcie z domów"!
Oberwanie chmury spowodowało też korek na obwodnicy Trójmiasta. – Kiedy lunęło, ulice w ciągu chwili się zamieniły w potoki, zaczęło wywalać studzienki kanalizacyjne – opowiada jeden z mieszkańców Gdyni.
Dziesiątki takich informacji, przeplatanych wiadomościami o rekordowych upałach, pojawiają się w mediach każdego lata. I prawdopodobnie, jak twierdzą klimatolodzy, będzie ich przybywać. Burzom nie zapobiegniemy. Szkody przez nie powodowane nie muszą jednak wzrastać, a upały w miastach mogą być mniej uciążliwe, jeżeli zainwestujemy w dostosowanie wielkomiejskiej zabudowy i infrastruktury do ocieplającego się klimatu.
Ze zmianami klimatu zwiększa się liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym m.in. nawałnic z intensywnymi opadami deszczu, które paraliżują życie zwłaszcza wielkich miast. Bardziej niż dawniej mieszkańcom miast zagrażają także zwykłe powodzie oraz fale upałów. Upały są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia – liczba zgonów podczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta