Czego pacjent może się domagać od lekarza
Szpital nie ma prawa kwestionować skierowania od prywatnego lekarza.
Karolina Durbacz
Generalnie do lekarza specjalisty potrzebne jest skierowanie. Ustawa o świadczeniach zdrowotnych przewiduje jednak wyjątki. Bez skierowania można uzyskać świadczenia ambulatoryjne od:
>ginekologa i położnika,
>dentysty,
>wenerologa,
>onkologa,
>psychiatry.
Kiedy ze skierowaniem
Co do zasady jednak, żeby skorzystać ze świadczeń zdrowotnych takich jak leczenie przez lekarza specjalistę, leczenie w szpitalu lub rehabilitacja, trzeba uzyskać skierowanie wydane przez odpowiedniego lekarza.
W zależności od rodzaju świadczenia, jakie chcemy uzyskać, czasem możemy potrzebować skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, a czasem wystarczy nam skierowanie nawet od lekarza, który nie ma podpisanej umowy z NFZ.
W zakresie świadczeń ambulatoryjnych skierowania na bezpłatną opiekę ambulatoryjną może udzielić wyłącznie lekarz będący świadczeniodawcą, z którym NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej albo który jest zatrudniony lub wykonuje zawód u takiego świadczeniodawcy. Takie samo ograniczenie dotyczy świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.
W wypadku natomiast leczenia szpitalnego podstawą do jego udzielenia jest skierowanie wydane przez każdego lekarza, jeżeli ma on prawo wykonywania zawodu.
Mówiąc w skrócie, do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta