Wiedza i informacja przed kapitałem i zasobami materialnymi
rozmowa | Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
rozmowa | Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Jak w przyszłości, za 20-30 lat, będzie wyglądał rynek pracy?
Jacek Męcina: Zachodzące w społeczeństwach większości krajów zmiany kulturowe i demograficzne, globalizacja gospodarki, postęp techniczny, a szczególnie rozwój internetu i technologii komunikacyjnych mają ogromny wpływ na przemiany w strukturze zatrudnienia, wartościowania i świadczenia pracy. Zmienia się treść pracy, pojawiają się nowe zawody. Wiedza i informacja zaczynają dominować nad kapitałem i zasobami materialnymi, a pracownik i jego wiedza stają się najcenniejszym zasobem firmy. Tym samym zmieniają się wymagania wobec pracowników, od których oczekuje się kreatywności, otwarcia na nowości, gotowości do ustawicznego uczenia się, elastyczności - jednym słowem mobilności.
Czy możemy dziś przewidzieć, jakich konkretnie pracowników będzie potrzebował za kilka lat rynek pracy w Polsce?
Takie prognozy zostały przygotowane na zlecenie resortu pracy. Wynika z nich, że pracę na pewno będą mieli informatycy, ale też inżynierowie, matematycy będą odgrywać większą rolę w gospodarce i społeczeństwie zdominowanym przez technologie cyfrowe. Wydłużenie lat życia i większa świadomość zdrowotna, ale i wydłużony wiek emerytalny zwiększać będą wciąż zapotrzebowanie na lekarzy, fizjoterapeutów, masażystów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta