Dłużnik może liczyć na wyższą kwotę zasiłku do wypłaty
EGZEKUCJA | Jeżeli pracownik ma zajęcie komornicze, a choruje, pracodawca uszczupli mu to świadczenie. W zależności od rodzaju zobowiązań potrąci nawet ponad połowę należności z ZUS.
Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za czas choroby finansowanego ze środków pracodawcy regulują art. 87–91 kodeksu pracy.
Podstawowe zasady
Jeśli jednak pracownikowi przysługuje zasiłek z ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159), potrącenia należy realizować w myśl art. 139–143 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm.).
Z zasiłku dłużnika – po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – potrąca się następujące należności:
- na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych – do 60 proc. kwoty zasiłku,
- na zaspokojenie innych należności egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych – do 25 proc. kwoty zasiłku,
- przy zbiegu egzekucji należności z racji świadczeń alimentacyjnych i niezwiązanych z alimentami – do 60 proc. kwoty zasiłku.
Jaka baza
Wysokość dopuszczalnego potrącenia kalkuluje się, posługując kwotą zasiłku brutto, czyli przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu obowiązującej kwoty wolnej od potrąceń, którą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta