Podlaska lista śmierci
IPN opublikuje dane setek ofiar komunistycznej bezpieki. Liczy na to, że zgłoszą się krewni bohaterów.
To wyjątkowe przedsięwzięcie Instytutu Pamięci Narodowej. Areszt w Białymstoku był po drugiej wojnie światowej miejscem kaźni bohaterów podziemia niepodległościowego z całej północno-wschodniej Polski. IPN prowadził tam zakrojone na szeroką skalę prace ekshumacyjne, ale żeby potwierdzić tożsamość ofiar, których szczątki wydobyto, musi zdobyć materiał DNA od ich krewnych.
Historycy IPN wykonali więc ogromną pracę, zbierając dane osób zamordowanych przez komunistów po wojnie na Podlasiu (głównie w więzieniu w Białymstoku). Listę opublikują w piątek na stronie internetowej Instytutu, licząc na to, że zgłoszą się krewni ofiar.
Zakatowani w areszcie
Lista straconych na mocy wyroków śmierci w latach 1944–1956 liczy 302 nazwiska, a zmarłych w więzieniu w tym okresie – 84. Znajdują się na niej m.in. ppłk Aleksander Rybnik, ps. Jerzy (jeden z czołowych dowódców Armii Krajowej w regionie, po wojnie prowadził walkę z komunistyczną bezpieką i Milicją Obywatelską, został rozstrzelany we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta