Bałagan w zasiłkowych terminach
ZUS pozwala przedsiębiorcy złożyć wniosek o zasiłek z dnia na dzień. Przepisy rozporządzenia, które o tym mówią, nie są jednak spójne z ustawą zasiłkową. Sądy coraz częściej orzekają, że świadczenie nie przepadnie, nawet gdy podanie wpłynie po czasie.
Zasady wybierania kodeksowych uprawnień rodziców – urlopu macierzyńskiego podstawowego i dodatkowego, a także rodzicielskiego, nie zawsze idą w parze z przepisami określającymi prawo do zasiłku macierzyńskiego. Pracownik ma prawo i do urlopu, i do zasiłku. Natomiast przedsiębiorca czy zleceniobiorca, który opłaca składkę chorobową, może już tylko liczyć na świadczenie z ZUS, przysługujące za czas etatowego wolnego na dziecko.
Taki sam jest wymiar obu uprawnień, jednakowe są zasady dzielenia się urlopem czy zasiłkiem, ale już terminy ubiegania się o pieniądze lub wolne są różne. I właśnie ta niejednolitość terminów wnioskowania o poszczególne uprawnienia oraz brak spójności regulujących tę kwestię podstaw prawnych rodzą wiele wątpliwości.
Pracownica, która od razu chce wybrać cały tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta