Po długiej chorobie nie zawsze będzie za co żyć
Niezdolność do pracy powstała w czasie ubezpieczenia lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od jego ustania to warunek konieczny, aby dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Nie dotyczy to tylko sytuacji, gdy osoba całkowicie niezdolna do pracy ma długi okres składkowy i nieskładkowy.
Warunki uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy określa ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm., dalej ustawa emerytalna). Wynika z nich, że renta ta przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
- jest niezdolny do pracy,
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
- jego niezdolność do pracy powstała w okresach wymienionych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej lub w czasie 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Konieczność spełnienia tych warunków wynika stąd, że ta renta nie jest świadczeniem socjalnym na rzecz osób niezdolnych do pracy pozostającym bez związku z tytułem ubezpieczenia rentowego. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 19 września 2000 r. (III AUa 1405/99).
Jakie okresy
Ustawa emerytalna wymaga, aby niezdolność do pracy powstała w okresach:
- ubezpieczenia (np. zatrudnienia),
- ubezpieczenia duchownych,
- czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta