Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak amortyzować budynek po wykupie

09 marca 2015 | Podatki | Waldemar Knap
Waldemar
 Knap, kierownik zespołu CIT w ECDDP Sp. z o.o.
źródło: materiały prasowe
Waldemar
 Knap, kierownik zespołu CIT w ECDDP Sp. z o.o.

W jaki sposób rozliczyć nakłady w budynkach użytkowanych na podstawie umowy najmu lub dzierżawy w przypadku nabycia nieruchomości na własność? Okazuje się, że sprawa nie jest prosta, bo są w tej kwestii rozbieżne poglądy.

W ustawie o CIT nakłady na obce nieruchomości są zasadniczo traktowane jako inwestycje w obcym środku trwałym, które podlegają amortyzacji. Ustawa nie definiuje pojęcia „inwestycje w obcym środku trwałym". Dlatego termin ten wykładany jest przy wykorzystaniu definicji wypracowanej w orzecznictwie. Taką inwestycją są więc nakłady poniesione na ulepszenie środka trwałego (czyli na przebudowę, rozbudowę, adaptację, modernizację, rekonstrukcję), który używany jest m.in. na podstawie umowy najmu lub dzierżawy. Są to zatem wydatki mające na celu przystosowanie obcego środka trwałego do używania go przez podatnika.

Korzystający ma dwie możliwości

Może się jednak zdarzyć, że podatnik – dotychczasowy dzierżawca/najemca – zdecyduje się na zakup nieruchomości od wydzierżawiającego/wynajmującego w trakcie amortyzowania poczynionych nakładów. W takim przypadku powstaje pytanie, jak rozliczyć pozostałą nieumorzoną część odpisów amortyzacyjnych, przy założeniu, że dzierżawca/najemca nie uzyskał zwrotu nakładów (w przypadku zwrotu wydatków odpisy nie będą kosztami uzyskania przychodów).

Rozliczając niezamortyzowane nakłady w obcym środku trwałym po jego nabyciu, można wskazać zasadniczo na dwie możliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10085

Wydanie: 10085

Spis treści
Zamów abonament