Niepełnosprawny przedsiębiorca rozliczy przeróbki w swoim samochodzie
Inwalida, który poniósł wydatki na przystosowanie pojazdu do swoich potrzeb, może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Rodzaj wprowadzonych w aucie zmian, które pomniejszą podstawę opodatkowania, zależy od rodzaju schorzenia.
Marcin Szymankiewicz
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Mam orzeczenie o niepełnosprawności (niedowład lewej ręki). Czy wydatki na przeróbki mojego samochodu osobowego, których celem jest dostosowanie pojazdu do moich potrzeb (przełożenie wszystkich przełączników obsługiwanych lewą ręką na prawą stronę kierownicy), mogę odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? – pyta czytelniczka.
Podstawą obliczenia podatku jest dochód, po odliczeniu kwot m.in. wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, jeżeli wydatki te zostały poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (zob. art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT). Podatnik odliczający wydatki rehabilitacyjne dotyczące osoby niepełnosprawnej będącej na jego utrzymaniu powinien wykazać, że faktycznie osoba niepełnosprawna jest na jego utrzymaniu. Przede wszystkim chodzi tu o taki stan, w którym podatnik zapewnia środki do życia, ponosi koszty związane z wyżywieniem, mieszkaniem oraz innymi potrzebami osoby niepełnosprawnej (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 grudnia 2008 r., ILPB2/415-636/08-4/AJ; wyrok NSA z 12 lipca 2000 r., I SA/Lu 535/99). Nie ma kluczowego znaczenia, czy osoba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta