Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązek meldunkowy ma sens

09 marca 2015 | Opinie Ekstra | Andrzej Nogal

Administracja | Meldunek ułatwia życie obywatelom i urzędnikom

Ustawa z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, której przepisy wciąż stosowane są w administracji, przewiduje w art. 5 obowiązek zameldowania się pod adresem miejsca stałego pobytu. Przepis ten źle się kojarzy części społeczeństwa, gdyż w okresie PRL do meldunku przywiązywano ogromną wagę, a jego realizację wymuszano surowymi karami. Przejęto tu bowiem rozwiązania z ZSRR. Kontrola ruchu ludności była ważnym elementem systemu totalitarnego, który ograniczał obywatelom prawo do swobodnego przemieszczania się. Doszło wręcz do tego, że administracyjna rejestracja pobytu pod danym adresem zaczęła być utożsamiana przez społeczeństwo z prawem pobytu tamże.

Nic więc dziwnego, że w okresie minionych 25 lat obowiązek meldunkowy spotkał się z wieloma słowami krytyki tak ze strony rozmaitych libertarian, uznających to za przesadną ingerencję w wolność osobistą, jak i zwolenników rozwiązań zachodnich. Zapewne dla części naszych liberałów niedoścignionym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10085

Wydanie: 10085

Spis treści
Zamów abonament