Współczynnik odliczenia można pominąć
Proporcjonalne odliczenie dotyczy tylko wydatków, dla których podatnik nie jest w stanie określić związku z czynnościami opodatkowanymi. Pewność co do sposobu wykorzystania zakupów daje prawo do odzyskania wyższej kwoty daniny.
Prowadzę działalność gospodarczą obejmującą zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione przedmiotowo z VAT. Współczynnik sprzedaży wynosi 35 proc. i w takiej proporcji odliczam VAT od bieżących zakupów towarów i usług. Planuję zakup oprogramowania składającego się z kilku modułów (związanych zarówno z działalnością opodatkowaną, jak i zwolnioną z VAT). Każdy z modułów jest oddzielnie wyceniony i – poza modułem podstawowym – w 70 proc. dotyczy czynności opodatkowanych VAT, a w 30 proc. czynności zwolnionych. Czy rozliczając fakturę za oprogramowanie, muszę zastosować współczynnik i odliczyć tylko 35 proc. kwoty VAT? – pyta czytelnik.
Podatnik jest uprawniony do odliczenia 70 proc. VAT zawartego w fakturach zakupowych. Taki jest bowiem związek zakupów towarów i usług z działalnością opodatkowaną VAT. Tylko w odniesieniu do pozostałych wydatków (dla których podatnik nie jest w stanie określić pełniejszego związku z działalnością opodatkowaną VAT) powinien odliczyć 35 proc. kwoty podatku naliczonego.
Podatnicy VAT mają prawo do odliczenia podatku w zakresie, w jakim nabywane świadczenia są związane z działalnością opodatkowaną VAT (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).
Ustawa uzależnia prawo do odliczenia podatku od spełnienia dwóch podstawowych warunków:
- zakupu świadczeń przez podatnika VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta