Umorzenie udziałów nie podlega obowiązkowi dokumentacyjnemu
Jako transakcję należy rozumieć operację handlową dotyczącą kupna lub sprzedaży towarów lub usług. Umorzenie udziałów nie spełnia tej definicji i powinno być traktowane wyłącznie jako czynność prawna.
Taki wniosek wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 20 stycznia 2015 r. (IBPBI/2/423-1302/14/AK).
Wnioskodawca będący spółką komandytowo-akcyjną jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W przyszłości udziały spółki kapitałowej (spółki zależnej), będącej podatnikiem CIT, posiadane przez spółkę komandytową, której komandytariuszem jest wnioskodawca, mogą zostać nieodpłatnie zbyte na rzecz spółki zależnej w celu umorzenia. Umorzenie to może zostać przeprowadzone w trybie umorzenia dobrowolnego bez wynagrodzenia, o którym mowa w art. 199 § 3 kodeksu spółek handlowych.
W związku z tym po stronie wnioskodawcy powstała wątpliwość, czy nieodpłatne zbycie udziałów w celu ich umorzenia będzie podlegać obowiązkowi dokumentacyjnemu wynikającemu z art. 9a ustawy o CIT. Wątpliwości wnioskodawcy wzbudziła także możliwość zastosowania do takiego zdarzenia gospodarczego art. 11 ustawy o CIT dotyczącego szacowania dochodów, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta