Alkohol kosztem? To możliwe
Przedsiębiorca podejmujący kontrahenta obiadem, do którego została podana lampka wina, może uwzględnić poniesione wydatki w rozliczeniach z fiskusem. Taki wniosek wynika z ostatnich interpretacji katowickiej Izby Skarbowej.
Takie stanowisko to złagodzenie dotychczasowego podejścia i próba dostosowania interpretacji prawa do dzisiejszych realiów gospodarczych.
Kwestia związana z zaliczaniem wydatków na alkohol do kosztów uzyskania przychodu – zarówno w ustawie o PIT, jak i w ustawie o CIT – to swoista powieść w odcinkach, a stanowiska fiskusa w tej sprawie zmieniały się jak w kalejdoskopie. Obecnie istnieje możliwość zaliczenia niektórych wydatków na alkohol do kosztów.
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 22 ustawy o PIT i odpowiadającym mu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT do kosztów uzyskania przychodów zalicza się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 23 ustawy o PIT i analogicznie w art. 16 ustawy o CIT. W praktyce oznacza to, że aby sklasyfikować określony wydatek jako koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze wydatek musi zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia jego źródeł, a po drugie wydatek nie może się mieścić w katalogu wydatków wymienionych w art. 23 ustawy o PIT i art. 16 ustawy o CIT.
Wśród wydatków podatnika, które nie są kosztami uzyskania przychodów, wymienione zostały koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta