Na straży wartości pieniądza
Rola banków centralnych zmieniała się wraz z rozwojem gospodarek i rynków finansowych. Zaczynały jako instytucje emitujące pieniądz, teraz dbają przede wszystkim o stabilność cen i bezpieczeństwo systemu finansowego.
Agnieszka kamińska
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj sprawne funkcjonowanie rozwiniętej gospodarki bez banków centralnych. Instytucje te na całym świecie nie tylko odpowiadają za emisję pieniądza i działanie systemów transakcji finansowych, ale przede wszystkim czuwają nad inflacją, ustalają koszt pieniądza w gospodarce i zarządzają rezerwami walutowymi państwa.
Historia bankowości centralnej w Europie ma swoje korzenie w XVII wieku, a jej rola zmieniała się wraz z rozwojem globalnego rynku finansowego i ewolucją poszczególnych gospodarek.
Emitent pieniądza
Narodziny banków centralnych są związane z emisją znaków pieniężnych. Rozwijającym się europejskim gospodarkom potrzebne były instytucje, które kontrolują to, ile pieniędzy krąży w gospodarce, oraz zarządzają obrotem gotówkowym. Zanim w połowie XVII wieku w Szwecji powstał pierwszy bank centralny, to władcy decydowali o emisji monet, kiedy jednak dostęp do kruszcu (złota i srebra) stał się problemem, pojawiły się pierwsze banknoty, a wraz z nimi pierwsze instytucje nadzorujące ich obieg w gospodarce, czyli banki centralne.
W Polsce rola banku centralnego jako wyłącznego emitenta pieniądza zapisana jest w konstytucji. To oznacza, że tylko Narodowy Bank Polski może zlecić drukowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta