Będą pieniądze na dobre pomysły
Program „Inteligentny rozwój", który w okresie 2014–2020 zastąpi „Innowacyjną gospodarkę" przyniesie biznesowi ponad 10 mld euro, w tym 8,6 mld euro z Unii.
Artur osiecki
Głównym celem tego wyczekiwanego przez biznes programu będzie wspieranie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. W szczególności ma się to objawić znaczącą pomocą finansową na rzecz współpracy biznesu (w szczególności mikro-, małych i średnich firm) i nauki.
Obie te sfery mają się skoncentrować przede wszystkim na pracach badawczo-rozwojowych (B+R), których efektem mają być komercyjne wdrożenia rynkowe. Projekty finansowane z „Inteligentnego rozwoju" mają prowadzić wprost od pomysłu do rynku. Chodzi o stworzenie nowych, innowacyjnych produktów, usług i technologii. Premiowane będą projekty wpisujące się w tzw. inteligentne specjalizacje, a więc te dziedziny gospodarki i nauki, które stanowią potencjał rozwojowy kraju. Program ma też na celu promocję współpracy w formie konsorcjów naukowo-przemysłowych i klastrów.
Ważne instytucje
Programem będzie zarządzało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a funkcję instytucji pośredniczących spełnią: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dla osi 1 i 4 oraz Ministerstwo Gospodarki dla osi 2 i 3.
NCBR będzie jednocześnie pełnić funkcję instytucji wdrażającej, a więc tej, która organizuje konkursy/nabory, wybiera projekty i zawiera umowy.
Ministerstwo Gospodarki sceduje te zadania głównie na Polską Agencję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta