Wydzierżawianie gruntów podlega VAT
Jeżeli wykorzystywanie nieruchomości (najem czy dzierżawa) ma charakter ciągły i zarobkowy, to takie czynności należy uznać za prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 grudnia 2014 r. (I FSK 1991/13).
Spółka zawierała z osobami fizycznymi umowy dzierżawy gruntów. Część kontrahentów spółki jest czynnymi podatnikami VAT, pomimo że nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Spółka zapytała organ podatkowy, czy w takiej sytuacji wydzierżawiający dysponują jedynie swoim majątkiem w ramach wykonywania prawa własności, przez co nie są podatnikami VAT z tytułu dzierżawy. I czy w związku z tym spółce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z faktur wystawianych przez wydzierżawiających.
Spółka uznała, że wydzierżawianie gruntu jest usługą, a oddanie w dzierżawę gruntu nie stanowi działalności gospodarczej. Organ podatkowy wskazał, że każdy, kto realizuje czynności, które zmierzają do przyszłego wykorzystania nieruchomości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta