Wydruk z Monitora Sądowego i Gospodarczego nie zawsze wystarczy
Postanowienia sądów o umorzeniu bądź ukończeniu postępowania upadłościowego są ogłaszane w MSiG, ale tylko w niektórych przypadkach na podstawie wydruku z Monitora można ująć odpowiednie kwoty w firmowych kosztach.
Zgodnie z ustawą o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne (art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o CIT). Wyjątek w tym zakresie stanowią wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w ustawie >patrz ramka.
Biorąc pod uwagę, jakie dokumenty – zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o CIT – potwierdzają nieściągalność wierzytelności, trzeba rozstrzygnąć, czy takim dokumentem może być wydruk ogłoszenia opublikowanego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (dalej jako MSiG).
Gdy nie ma z czego opłacić postępowania...
Nieściągalność wierzytelności może zostać udokumentowana postanowieniem sądu o umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania (art. 16 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy o CIT). Należy jednak zauważyć, że nie każde umorzenie postępowania upadłościowego jest podstawą udokumentowania wierzytelności nieściągalnej. Tylko bowiem w przypadku gdy przyczyną umorzenia postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta