Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydruk z Monitora Sądowego i Gospodarczego nie zawsze wystarczy

18 maja 2015 | Podatki | Tomasz Musialski

Postanowienia sądów o umorzeniu bądź ukończeniu postępowania upadłościowego są ogłaszane w MSiG, ale tylko w niektórych przypadkach na podstawie wydruku z Monitora można ująć odpowiednie kwoty w firmowych kosztach.

Zgodnie z ustawą o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne (art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o CIT). Wyjątek w tym zakresie stanowią wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w ustawie >patrz ramka.

Biorąc pod uwagę, jakie dokumenty – zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o CIT – potwierdzają nieściągalność wierzytelności, trzeba rozstrzygnąć, czy takim dokumentem może być wydruk ogłoszenia opublikowanego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (dalej jako MSiG).

Gdy nie ma z czego opłacić postępowania...

Nieściągalność wierzytelności może zostać udokumentowana postanowieniem sądu o umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania (art. 16 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy o CIT). Należy jednak zauważyć, że nie każde umorzenie postępowania upadłościowego jest podstawą udokumentowania wierzytelności nieściągalnej. Tylko bowiem w przypadku gdy przyczyną umorzenia postępowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10143

Wydanie: 10143

Spis treści
Zamów abonament