Zawiedzione nadzieje Ukrainy
Szczyt w Rydze: Putin przekonał przywódców Unii, że w Europie strefy wpływów jednak istnieją. Zapłaci za to Kijów.
Na osiem dni przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w łotewskiej stolicy Petro Poroszenko starał się w minioną środę w Berlinie przekonać Angelę Merkel do przyznania „europejskiej perspektywy" dla Ukrainy, czyli obietnicy, że kraj choćby w bardzo długim okresie może liczyć na przystąpienie do Unii. Ale na to nie ma szans.
– Bardzo wpływowa grupa krajów, w tym Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Austria, jest temu stanowczo przeciwna – mówi „Rz" Pierre Vimont, do marca sekretarz generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. I dodaje: – To już nie Polska narzuca ton w tej sprawie, ciężar decyzji i w tym obszarze przesunął się do Berlina.
Rok temu, na fali emocji po krwawej pacyfikacji przez Wiktora Janukowycza manifestacji na Majdanie, Francuzi zaproponowali, aby do układu stowarzyszeniowego dopisać potencjalnie znaczącą formułę, iż „nie jest to ostatni dokument na drodze do zacieśnienia współpracy między Ukrainą i Unią". Ale teraz nie zanosi się nawet na powtórzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta