Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie obowiązki ma podatnik, który zawiesił działalność gospodarczą

18 maja 2015 | Podatki | Marcin Szymankiewicz
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Przedsiębiorca, który zrobił sobie przerwę w prowadzeniu firmy, jest zwolniony z części powinności wobec fiskusa. Ma jednak nadal pewne ograniczenia. Jeśli wybrał podatek liniowy, to nie ma prawa rozliczyć PIT razem z małżonkiem.

Wspólne rozliczenie wykluczone przy podatku liniowym

W grudniu ub.r. zawiesiłem działalność gospodarczą na półtora roku. Wcześniej płaciłem podatek liniowy. Czy za 2015 rok będę mógł się rozliczyć wspólnie z żoną?

Nie.

Zawieszenie działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym nawet na cały rok podatkowy nie uprawnia podatnika do wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Regułą jest, że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów (zob. art. 6 ust. 1 ustawy o PIT). Jednak, stosownie do art. 6 ust. 2 ustawy o PIT, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o PIT (tj. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów. W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Sposób opodatkowania wspólnie z małżonkiem, na mocy art. 6 ust. 8 ustawy o PIT, nie ma zastosowania, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10143

Wydanie: 10143

Spis treści
Zamów abonament