Restrukturyzacje z udziałem spółki komandytowo-akcyjnej bez podatku
Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że polskie SKA spełniają wszelkie warunki do uznania ich za spółki kapitałowe. A to oznacza, że ich przekształcenia powinny być zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych.
Rz:22 kwietnia 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok w sprawie Drukarni Multipress (C-357/13). Dla kogo ten wyrok będzie istotny?
MareK Kolibski: Przede wszystkim dla spółek komandytowo-akcyjnych, które zostały lub zostaną zasilone wkładami niepieniężnymi przez swoich wspólników. Z obecnego brzmienia ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że umowy spółki są opodatkowane według stawki 0,5 proc. Trybunał uznał jednak, że polskie przepisy są sprzeczne z prawem UE i w konsekwencji podatek ten w ogóle nie powinien być w Polsce pobierany.
Stawka 0,5 proc. to niewiele. Czy zatem ten wyrok rzeczywiście jest tak istotny?
Tak. Trzeba bowiem pamiętać, że w ostatnich latach spółki komandytowo-akcyjne były bardzo chętnie wykorzystywane przy restrukturyzacjach, ponieważ osiągane przez nie zyski nie podlegały bieżącemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Oznacza to, że spółki komandytowo-akcyjne często powstawały w wyniku przekształcenia. Wówczas, biorąc pod uwagę wartość majątku całego przedsiębiorstwa, nawet podatek liczony według stawki 0,5 proc. jest poważnym obciążeniem.
Co dokładnie powiedział Trybunał?
Podatek od czynności cywilnoprawnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta