Przedawnienie nie dotyczy wydawania decyzji na korzyść strony
Decyzja ustalająca zobowiązanie podatkowe wydana przez organ II instancji po upływie terminu przedawnienia jest dopuszczalna. Organ może ją jednak wydać tylko wtedy, kiedy jest to rozstrzygnięcie na korzyść podatnika.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 25 marca 2015 r. (I SA/Łd 1361/14).
Skarżący jest współwłaścicielem nieruchomości. Organ I instancji wydał decyzję wymiarową 27 grudnia 2013 roku. Doręczenie decyzji skarżącemu nastąpiło jeszcze przed końcem roku, natomiast pozostałym współwłaścicielom decyzję doręczono już w roku następnym, czyli po upływie terminu przedawnienia. Po odwołaniu samorządowe kolegium odwoławcze (dalej: SKO) uchyliło decyzję w całości i ustaliło skarżącemu wysokość podatku od nieruchomości oraz umorzyło postępowanie w sprawie względem pozostałych współwłaścicieli ze względu na upływ terminu przedawnienia. SKO wskazało, że mimo upływu terminu przedawnienia ma prawo do orzekania. Nie kreuje bowiem zobowiązania, które powstało z chwilą doręczenia skarżącemu decyzji I instancji.
Skarżący nie zgodził się z argumentacją zaprezentowaną przez organ podatkowy. Podniósł, że opodatkowaniu podlegają tylko ci spośród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta