Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Domy jednorodzinne pożerają ciepło

18 maja 2015 | Nieruchomości | gb
źródło: Rzeczpospolita

BUDOWNICTWO | Nadmierna energochłonność domów powoduje, że potrzeba bardzo dużo ciepła do ich ogrzania. Mieszkańcy szukają więc najtańszych kotłów i paliw, a takie trują najbardziej.

Ponad połowa Polaków nie wie, które elementy gospodarstwa domowego są najbardziej energochłonne. W przeprowadzonym w kwietniu sondażu „Energooszczędność w moim domu 2015" około 46 proc. respondentów stwierdziło, że najwięcej energii w ich domach pochłania zasilanie urządzeń elektrycznych. Tylko 24 proc. badanych wskazało na ogrzewanie pomieszczeń. Tymczasem na ogrzewanie zużywamy aż ponad 70 proc. energii pobieranej na potrzeby funkcjonowania gospodarstw domowych.

– Sektor mieszkaniowy to największy krajowy konsument energii – mówi arch. Monika Kupska-Kupis z firmy Velux. – W Europie budynki pochłaniają około 40 proc. zużywanej energii.

Jak mieszkamy

W Polsce oddawanych jest do użytku 65–70 tys. domów jednorodzinnych rocznie. To oznacza, że od początku XXI wieku powstało ich prawie milion. – Choć to imponująca liczba, to wciąż nowe domy stanowią mniej niż 20 proc. wszystkich budynków jednorodzinnych. W Polsce jest ich bowiem około 5 mln – wylicza Maria Dreger, kierownik ds. norm i standardów w firmie Rockwool Polska.

Domy jednorodzinne stanowią zdecydowaną większość, bo ponad 82 proc., wszystkich budynków w kraju. Mieszka w nich ponad 50 proc. społeczeństwa (19,5 mln osób). Najczęściej są to budynki należące do osób fizycznych (ponad 83 proc. wszystkich budynków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10143

Wydanie: 10143

Spis treści
Zamów abonament