Oceny prawnej stanu faktycznego dokonuje organ, a nie podatnik
Podatnik, który występuje z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, nie musi wskazywać, czy w danym stanie faktycznym zapewniona jest autentyczności pochodzenia, integralność treści i czytelność faktur. Jest to element oceny prawnej, a nie opis stanu faktycznego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 26 marca 2015 r. (I FSK 447/14).
Podatnik zamierza w swoim przedsiębiorstwie wprowadzić system dokumentowania transakcji za pomocą faktur elektronicznych. We wniosku do organu podatkowego o wydanie interpretacji podatkowej opisał, w jaki sposób będzie działał system i zwrócił się m.in. z pytaniem, czy proponowane rozwiązania będą zapewniały autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur. Odpowiadając, organ wezwał podatnika do uzupełnienia stanu faktycznego poprzez wyjaśnienie, czy wprowadzany przez niego system spełnia wymagania co autentyczności, integralności i czytelności faktur. Podatnik odmówił takiego uzupełnienia, wskazując, że sprawa ta jest elementem oceny prawnej, a nie stanu faktycznego. Wobec powyższego organ postanowił o pozostawieniu sprawy bez rozpoznania.
Podatnik, nie zgadzając się z takim rozstrzygnięciem, wniósł skargę do WSA w Krakowie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta