Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłatą dla akcjonariuszy najczęściej pożywi się także fiskus

18 maja 2015 | Prawo | Paweł Rochowicz

Zwykły akcjonariusz ma ograniczone możliwości uniknięcia podatku od wypłaconej dywidendy. Zwolnienie pod warunkiem reinwestowania pozostaje tylko postulatem.

Z dużych spółek giełdowych napływają ostatnio dobre wieści dla akcjonariuszy. Firmy takie jak PZU, Netia, Bank Handlowy czy Energa zapowiadają wypłatę dość wysokich dywidend na poziomie 6–7 proc. wartości akcji. Dla osób fizycznych, które taką wypłatę dostaną, oznacza to nie tylko radość ze zwracających się inwestycji, ale też konieczność oddania fiskusowi 19-procentowej daniny od zysków kapitałowych. Czy Kowalski akcjonariusz może uniknąć tego podatku lub przynajmniej go zmniejszyć? Niestety, nie jest to takie proste.

Pewne szanse na korzyści pojawiają się tylko wtedy, gdy akcjonariusz zdecyduje się ulokować pieniądze z dywidendy w obiegu biznesowym, a nie po prostu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10143

Wydanie: 10143

Spis treści
Zamów abonament