Jaka podstawa opodatkowania VAT dla transakcji walutowych SPOT
W przypadku transakcji walutowych SPOT o charakterze nierzeczywistym podstawą opodatkowania powinna być suma dodatnich wyników osiągniętych przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym (bez uwzględniania ewentualnych strat).
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 25 lutego 2015 r. (IPTPP2/ 443-866/14-4/IR).
Podstawowym zakresem działalności podatnika jest prowadzenie kantoru wymiany walut. Dodatkowo podatnik postanowił zaangażować się w działalność polegającą na spekulacyjnym zakupie walut w ramach transakcji SPOT o charakterze nierzeczywistym. To właśnie tego typu działalność była przedmiotem pytania podatnika o sposób ustalania podstawy opodatkowania (a tym samym wartości obrotu), który należy uwzględnić przy kalkulacji proporcji (współczynnika struktury sprzedaży) zgodnie z art. 90 ustawy o VAT.
Transakcje SPOT o charakterze nierzeczywistym polegają na zawarciu (np. z bankiem) umowy, w ramach której możliwy jest zakup bądź sprzedaż walut do określonego limitu na rynku natychmiastowym, tj. rozliczanym w terminie maksymalnie dwóch dni roboczych od daty zawarcia kontraktu. Co istotne, transakcje te nie mają charakteru rzeczywistego, tj. przy ich wykonywaniu nie dochodzi do faktycznej wymiany walut. Zamiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta