Skutki zmian kursów walut mogą być mniej dotkliwe
Wdrożenie rachunkowości zabezpieczeń wymaga m.in. sporządzenia odpowiedniej dokumentacji i gromadzenia danych. Warto rozważyć jej stosowanie, bo pozwala to wyeliminować wpływ zabezpieczanego ryzyka na wynik finansowy.
Prowadzenie działalności gospodarczej narażone jest na różnorodne czynniki ryzyka. Ostatnio dużą rolę na rynku odegrały zmiany kursu walut, w tym m.in. znaczne wahania kursu franka szwajcarskiego. Zmiany kursów walutowych, a także stóp procentowych lub notowań giełdowych, w istotny sposób mogą wpłynąć na wynik finansowy jednostki. Z tego powodu coraz większego znaczenia nabierają strategie zabezpieczające, które są w stanie zapobiec ewentualnym stratom jednostki lub zmniejszyć ich dotkliwość, a co za tym idzie, wzrasta znaczenie rachunkowości zabezpieczeń odpowiedzialnej za prawidłową ewidencję i pomiar transakcji zabezpieczających.
Rachunkowość zabezpieczeń pozwala na ujęcie w tym samym okresie sprawozdawczym zmian wartości różnych pozycji lub transakcji wynikających z określonego rodzaju ryzyka, które wzajemnie się znoszą. Dzięki temu ograniczona zostaje zmienność wyniku finansowego ze względu na określony rodzaj ryzyka wynikającego z różnych instrumentów, których zmiany wartości lub wynikające z nich przepływy są odwrotnie skorelowane.
Transakcje zabezpieczające zostały uregulowane w rozporządzeniu ministra finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (dalej: rozporządzenie). Zgodnie z rozporządzeniem zabezpieczenie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta