Wydawco, zapłać za fragment
Przed nami największa od 13 lat reforma prawa autorskiego. Część zmian może mieć znaczenie dla szerokiego grona użytkowników i przedsiębiorców – zwracają uwagę prawnicy.
Trwają prace nad trzema projektami zmian w prawie autorskim, które mają implementować do polskiego porządku prawnego przepisy unijne. Część jest już w Sejmie, kolejne są jeszcze przedmiotem prac rządowych. Zmiany te składają się na największą od 13 lat nowelizację prawa autorskiego i chociaż dotyczą głównie wydłużenia czasu ochrony prawnoautorskiej fonogramów oraz doprecyzowania instytucji dozwolonego użytku, z pewnością będą miały duże znaczenie dla szerokiego grona użytkowników i przedsiębiorców.
Ma być wydłużony czas ochrony praw do tzw. artystycznych wykonań i fonogramów z 50 do 70 lat oraz ujednolicona ochrona tzw. utworów słowno-muzycznych (czyli np. piosenek). Tę drugą zmianę z pewnością pozytywnie przyjmą twórcy tekstów i ścieżek melodycznych do piosenek, a także producenci muzyki. Na skutek implementacji dyrektywy 2006/116/UE do wszystkich utworów słowno-muzycznych, niezależnie od tego, czy będą to utwory współautorskie czy też nie, stosować się będzie jednolity, 70-letni czas ochrony liczony od chwili śmierci ostatniego z autorów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta