Każdą umowę nienazwaną należy oceniać indywidualnie
Przychody wspólnika cichego należy zakwalifikować jako przychody z innych źródeł. W konsekwencji ma on obowiązek samoobliczenia podatku dochodowego bez pośrednictwa płatnika.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpiła o wykładnię art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT. Wyjaśniła, że prowadzi działalność gospodarczą, inwestując w nieruchomości bezpośrednio lub jako udziałowiec innych spółek. Obecnie rozważa inwestycje w nowe nieruchomości na terytorium Polski. Aby pozyskać finansowanie na ten cel, zamierza zawrzeć umowę z osobą fizyczną będącą rezydentem podatkowym Niemiec. Umowa z inwestorem będzie miała charakter tzw. umowy spółki cichej regulowanej przepisami prawa niemieckiego. Podatniczka zapytała, czy w związku z przekazywaniem na rzecz inwestora wypłat z tytułu tej umowy będzie zobowiązana do pobrania podatku u źródła.
Fiskus odpowiedział, że z uwagi na brak ustawowych uregulowań umowy spółki cichej jest ona jedną z tzw. umów nienazwanych. Wspólnik cichy w zamian za wkład na rzecz drugiego wspólnika, prowadzącego przedsiębiorstwo lub inną działalność zarobkową we własnym imieniu, uczestniczy w zyskach tej działalności. Ale nie ujawnia się na zewnątrz i nie ma praw do majątku spółki. Istota spółki cichej wyczerpuje się w stosunku zobowiązaniowym, łączącym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta