Spółki wracają z rajów podatkowych do Polski
Do niedawna rodzime przedsiębiorstwa w celu tzw. optymalizacji podatkowej przenosiły aktywa m.in. na Cypr czy do Luksemburga. Od tego roku widać wyraźny ruch w przeciwnym kierunku.
michał duszczyk
Wkrótce będzie można mówić o prawdziwej fali powrotów – twierdzą eksperci. To efekt nowych przepisów, które weszły w życie w styczniu. Nowelizacja ustaw podatkowych spowodowała, że raje przestały być już dla firm tak atrakcyjne. Nowe regulacje zakładają bowiem, że polski właściciel zarejestrowanej za granicą spółki (w kraju o niższym poziomie opodatkowania) i tak musi płacić podatek od jej dochodu.
Miliardy wracają do kraju
Firm, które z powrotem przenoszą aktywa z zagranicy do Polski, szybko przybywa. Na uwagę zasługuje najświeższy przykład: odzieżowa grupa LPP poinformowała, że znowu stanie się właścicielem znaków towarowych swoich brandów: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay.
Wcześniej, pod koniec 2013 r., LPP przeniosła te warte około 4,5 mld zł marki do spółek na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Chodziło o obniżenie stopy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta