Ulepszenie środka trwałego nie wpłynie bezpośrednio na koszty
ROZLICZENIA | Koszty modernizacji zwiększają wartość początkową składnika majątku. Nawet wtedy, gdy prace dotyczą rzeczy całkowicie zamortyzowanej. Od nowej podstawy amortyzacji rozlicza się kolejne odpisy.
ARKADIUSZ RADECKI
∑ Firma posiada całkowicie zamortyzowany środek trwały. Ciągle używa go w działalności i zamierza wkrótce przeprowadzić jego modernizację. Koszt zaplanowanych prac jest szacowany na ok. 5000 zł. Czy powinniśmy amortyzować te nakłady? – pyta czytelnik.
Wartość początkowa środka trwałego jest najistotniejszym, poza stawkami amortyzacyjnymi, elementem zapewniającym prawidłowość ustalenia i dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W zależności od sposobu pozyskania składnika majątku wartość początkowa środka trwałego będzie się różnie kształtować. Środki trwałe pozyskane po prostu z zakupu wycenia się według ceny nabycia, a wytworzone we własnym zakresie – według kosztu wytworzenia. Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) cena nabycia środka trwałego to cena jego zakupu. Obejmuje ona kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu jest powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem środka trwałego do stanu zdatnego do używania, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku i wyładunku. Cenę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta