Bezpłatne porady prawne: Kopacz zabrakło wyobraźni
Pani premier Ewa Kopacz w exposé zapowiedziała wprowadzenie programu „Prawo dla każdego", wzorowanego na rozwiązaniach amerykańskich. Dzięki współpracy rządu, samorządów i organizacji pozarządowych ma zagwarantować bezpłatny dostęp do porad na poziomie lokalnym.
16 kwietnia skierowała projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa do Sejmu.
Czytając projekt ustawy, nie można się oprzeć wrażeniu, że jest ze wszech miar ułomny, nie oddaje ducha exposé, nie zapewnia uboższej części społeczeństwa dostępu do bezpłatnych, profesjonalnych porad prawnych, obarcza natomiast administrację publiczną dodatkowymi funkcjami i kosztami. Z rozwiązaniami amerykańskimi nie ma nic wspólnego. Nikt, kto przygotował exposé, nie zadał sobie trudu, by się dowiedzieć, jak taka pomoc sprawdza się w USA. A według raportów z 2005 r. wszystkie formy bezpłatnej pomocy prawnej w USA były w stanie zaspokoić około 20 proc. potrzeb. Bezpłatna pomoc prawna (Legal aid, aide juridique) jest instytucją znaną chyba w całej Europie i Kanadzie i urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości mogli się bez trudu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta