Ile kosztuje brak wypoczynku
Część pracodawców chętnie zapłaciłaby za to, żeby zatrudnieni nie korzystali z urlopów. Jest to jednak możliwe tylko w razie rozwiązania stosunku pracy. Od tej daty biegnie okres przedawnienia prawa do pieniężnego ekwiwalentu.
Gdy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia jego stosunku pracy, nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego (art. 171 § 1 k.p.). Nie ma znaczenia sposób i przyczyna rozwiązania stosunku pracy. Ekwiwalent przysługuje więc, nawet gdy do zakończenia zatrudnienia doszło z przyczyn zawinionych przez pracownika. Bez znaczenia jest również to, czy do rozwiązania doszło wskutek wypowiedzenia dokonanego przez pracownika czy przez firmę. Także w razie wygaśnięcia stosunku pracy – np. w razie tymczasowego aresztowania pracownika czy śmierci pracodawcy – podwładny powinien otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Obowiązku wypłaty ekwiwalentu nie ma tylko w jednym przypadku – gdy strony zawierają kolejną umowę bezpośrednio po rozwiązaniu poprzedniej i postanowią, że pracownik wykorzysta urlop z poprzedniego zatrudnienia w czasie następnego. Wynika to z § 3 art. 176 k.p. Zatem tylko w sytuacji, gdy po rozwiązaniu jednej umowy pracodawca zatrudnia znowu tę samą osobę bez dnia przerwy na następny okres, nie musi jej wypłacać ekwiwalentu za niewykorzystany dotychczas urlop, pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta