Komu przysługuje dodatkowy urlop
Policjant może korzystać z urlopu wypoczynkowego nawet przez 52 dni w roku kalendarzowym. Ale musi spełnić warunki: mieć odpowiedni staż, wiek i pełnić służbę w warunkach szkodliwych.
Podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego jest jednakowy dla wszystkich policjantów. Każdy z nich, niezależnie od stażu służby i wieku, ma więc prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Każdy też może nabyć prawo do dodatkowego urlopu – jeśli spełni określone w przepisach warunki.
Bonus za lata służby
Dodatkowym urlopem premiowana jest m.in. długoletnia służba w Policji. I tak pięć dni takiego urlopu przysługuje funkcjonariuszom mającym 15-letni staż służby. Dziewięć dni dodatkowego urlopu dostanie policjant posiadający 20-letni staż służby, a 13 dni funkcjonariusz z 25-letnim stażem.
Prawo do pierwszego takiego urlopu policjant nabywa z dniem osiągnięcia wymaganego stażu. Z tym że zgodnie z § 10 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 19 września 2014 r. w sprawie urlopów policjantów (dalej: rozporządzenie urlopowe) wlicza się do niego również okresy innej służby, traktowane jako równorzędne ze służbą w Policji w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
Przepisy te wymienia art. 13 policyjnej ustawy emerytalnej. Do kolejnego urlopu dodatkowego z tego tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta