Znane bolączki od lat nierozwiązane
finanse | Niewystarczające dochody, niejasne przepisy, brak zaufania ze strony rządu. To najbardziej doskwiera samorządowcom.
Artur osiecki
Jak przyznaje Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, rozwój samorządów w Polsce przebiega nie bez problemów.
– Jednym z podstawowych jest niedofinansowanie przez rząd zlecanych samorządom usług komunalnych. Podobnie jest z przekazywaniem im przez Sejm nowych zadań publicznych bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego – wskazuje włodarz Gdańska.
Zadania zlecone samorządom przez rząd są od dawna mocno niedofinansowane, na co samorządowcy, niestety bez skutku, zwracają uwagę.
– Pieniądze płynące z Warszawy na te cele są daleko niewystarczające. Samorządy muszą pokrywać różnice z własnych budżetów. Najlepszym przykładem jest to, co się dzieje w oświacie. Subwencja jest zbyt mała, nie pokrywa wydatków. Podobnie jest w służbie zdrowia, szczególnie w podstawowej opiece zdrowotnej – wylicza Paweł Adamowicz.
Problemy z oświatą
– Zwiększają się obowiązki samorządów, coraz większe są oczekiwania mieszkańców. W tej sytuacji najpilniejsze i konieczne jest nowe uregulowanie spraw związanych z finansami samorządów – wtóruje Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Jak wskazuje, dwie trzecie budżetu gmin to dotacje i subwencje na konkretne zadania. – Nie będę wspominał już o tym, że w większości przypadków niewystarczające – dodaje Jacek Majchrowski.
Zdaniem Pawła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta