Finanse samorządowe na zakręcie
Postulaty | Podejmując decyzje, władze centralne biorą pod uwagę skutki zmian dla budżetu państwa, ale nie dla samorządów.
Ostatnie dziesięć lat przyniosło poważne osłabienie systemu finansów samorządowych. Złożyło się na to kilka czynników.
Pierwszym z nich były zmiany w systemie podatku PIT. Spowodowały one zmniejszenie wpływów z tego źródła, co państwo zrekompensowało sobie wzrostem VAT i składki rentowej, a co dla samorządów oznaczało dodatkowy wzrost kosztów funkcjonowania.
Kolejnym czynnikiem były zmiany koniunktury gospodarczej. Spowodowały odczuwalny spadek wpływów z CIT, co osłabiło i tak niezbyt mocne finanse województw.
W tym czasie kompletnie „rozjechał się" system wyrównawczy, który – zwłaszcza dla powiatów i województw – był skonstruowany czysto arytmetycznie, w warunkach dobrej koniunktury i przed zmianami w PIT. Nie będąc wyposażonym w jakikolwiek mechanizm korekcyjny, system stracił całkowicie sens, jaki wydawał się przyświecać jego konstruktorom w 2003 r.
Ponadto parlament dzielnie uchwalał kolejne ulgi i zwolnienia w podatkach zasilających kasy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta