W upał ciężarna poza firmą
OCHRONA | W orzeczeniu lekarz może zakazać pracownicy w ciąży wykonywania pracy w wysokiej temperaturze określonej na niższym poziomie, niż wskazują przepisy.
Ewa Drzewiecka
Przepisy prawa pracy otaczają szczególną troską pracownice w ciąży. Obowiązują zakazy rozwiązywania i wypowiadania umów oraz wypowiedzenia na ich niekorzyść warunków pracy lub płacy. Wprowadzono też regulacje mające na celu ochronę zdrowia ciężarnych przez obowiązek dokonywania zmian w warunkach pracy, które mogą im szkodzić.
Słupek rtęci
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (DzU nr 114, poz. 545 ze zm.) kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie mogą wykonywać pracy w warunkach, w których wskaźnik komfortu w pomieszczeniach zamkniętych jest większy niż 1,5. Zalecane warunki komfortu występują wówczas, gdy wskaźnik PMV mieści się w zakresie od -0,5 do +0,5 PMV. Ponadto kobietom w ciąży i w okresie karmienia wzbroniona jest praca w środowisku pracy, w którym występują nagłe zmiany temperatury powietrza w zakresie przekraczającym 15°C.
Do wskaźnika PMV odnosi się załącznik nr 2 pod tytułem „Wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta