Rady muszą wskazać ławników
USTRÓJ i KOMPETENCJE| Do końca października rady gminy w głosowaniu tajnym wybierają ławników do sądów rejonowych i okręgowych. Wcześniej muszą podjąć w tej sprawie odpowiednie uchwały.
Ławników do sądów okręgowych oraz sądów rejonowych wybierają (w głosowaniu tajnym) rady gmin, których obszar jest objęty właściwością tych sądów. Wybory ławników odbywają się najpóźniej w październiku roku kalendarzowego, w którym upływa kadencja dotychczasowych ławników. W tym roku – do 31 października.
Konieczna opinia
Przed przystąpieniem do wyborów rada gminy powołuje zespół, który przedstawia na sesji rady gminy swoją opinię o zgłoszonych kandydatach.
Przykład
Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie wyboru ławników sądowych. Spośród 68 zgłoszonych i pozytywnie zaopiniowanych kandydatów rada wybrała 23 ławników. Wojewoda stwierdził nieważność tej uchwały. Jako powód podał, że rada miejska wybrała ławników wyłącznie spośród tych, którzy zostali zaopiniowani pozytywnie przez zespół opiniujący, co narusza przepis art. 163 § 2 Prawa o ustroju sądów powszechnych.
Rozpatrując sprawę, wojewódzki sąd administracyjny stwierdził, że zespół opiniujący ma za zadanie jedynie sporządzić opinie o kandydatach i przedstawić je radnym, którzy w głosowaniu tajnym sami podejmują decyzję, czy opinia wystawiona o konkretnym kandydacie przekonuje ich co do posiadanych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta