Urzędnik może uniknąć kary
Urzędnik, któremu składana jest korupcyjna propozycja, nie ponosi odpowiedzialności. Zostanie on ukarany dopiero wówczas, jeśli przyjmie korzyść lub zaaprobuje propozycję wręczenia mu jej w przyszłości.
- Jestem urzędnikiem starostwa, który wydaje decyzje administracyjne. Zgłosił się do mnie obywatel, który otrzymał niekorzystną dla siebie decyzję i poinformował, że jeśli ją zmienię, to on bezpłatnie udostępni mi swój domek na Mazurach. Czy zostanę ukarany za łapownictwo, skoro propozycja łapówki została mi złożona?
Urzędnikowi nie wolno przyjmować jakichkolwiek drogich prezentów, np. w postaci wycieczek czy możliwości bezpłatnego korzystania z wakacyjnego domu. Przyjęcie takich korzyści stanowi przestępstwo łapownictwa, za które grożą surowe kary.
Zgodnie z art. 228 § 1 kodeksu karnego kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, popełnia przestępstwo. Grozi za nie od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.
Jeżeli jednak przyjęcie korzyści lub jej obietnicy ma nastąpić w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, to nieuczciwemu urzędnikowi grozi surowsza odpowiedzialność – od jednego roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności (art. 228 § 3 kodeksu karnego). Jeśli natomiast przyjęta lub obiecana korzyść jest znacznej wartości, a więc przekracza wartość 200 tys. zł, to urzędnik może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta