Konsekwencje kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości
Członek korpusu służby cywilnej nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo i musi się cieszyć nieposzlakowaną opinią. Niespełnianie choćby jednej z tych przesłanek spowoduje ustanie jego stosunku pracy.
Problem
Pracownik służby cywilnej w czasie urlopu prowadził samochód w stanie nietrzeźwości, czego skutkiem jest wszczęcie przeciwko niemu postępowania karnego. Czy spowoduje to rozwiązanie z nim umowy o pracę z powodu utraty nieposzlakowanej opinii?
Co mówią przepisy
W art. 4 ustawy o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) przewidziano, że w służbie cywilnej może być zatrudniona tylko osoba, która:
- jest obywatelem polskim (z zastrzeżeniem art. 5 u.s.c.),
- korzysta z pełni praw publicznych,
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
- posiada kwalifikacje wymagane na dane stanowisko pracy oraz
- cieszy się nieposzlakowaną opinią.
W myśl art. 69 u.s.c., w sytuacji gdy przeciwko członkowi korpusu służby cywilnej (czyli zarówno pracownikowi, jak i urzędnikowi służby cywilnej) zostało wszczęte postępowanie karne, dyrektor generalny urzędu może zawiesić go w pełnieniu obowiązków do czasu zakończenia tego postępowania, ale nie dłużej niż na trzy miesiące. W okresie zawieszenia członek korpusu służby cywilnej zachowuje prawo do wynagrodzenia oraz innych uprawnień i świadczeń przysługujących w tej służbie. Okres zawieszenia wlicza się także do okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta