Informacja o niepłacących alimenty będzie bardziej powszechna
Od początku lipca wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą przekazywać dane o dłużnikach alimentacyjnych do czterech biur informacji gospodarczej.
Osoba uprawniona do alimentów może złożyć do wójta, burmistrza, prezydenta miasta (dalej organ) właściwego ze względu na swoje zamieszkanie wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Podstawą jego złożenia jest tytuł wykonawczy pochodzący lub zatwierdzony przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna. Ważne, aby do wniosku dołączyć zaświadczenie o bezskuteczności i stanie egzekucji oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów. W przypadku niezłożenia takiego zaświadczenia przez osobę uprawioną do alimentów organ wzywa komornika prowadzącego egzekucję do przedstawienia stosownego zaświadczenia.
Współpraca władz lokalnych
Przyznawanie i wypłata świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz podejmowanie działań wobec dłużników alimentacyjnych jest zadaniem zleconym gminie z zakresu administracji rządowej, finansowanym w formie dotacji celowej z budżetu państwa.
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy dla osoby domagającej się alimentów występuje do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego dla dłużnika alimentacyjnego o podjęcie działań wobec niego w przypadku:
- otrzymania wniosku, w tej sprawie,
- przyznania osobie uprawionej świadczenia z funduszu alimentacyjnego,
- umieszczenia w pieczy zastępczej osoby uprawionej do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta