Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy nadawaniu dziecku imienia nie obowiązuje rejonizacja

14 lipca 2015 | Administracja | Michał Cyrankiewicz

Imię podane przy sporządzaniu aktu urodzenia można w prosty sposób zmienić. Rodzice powinni podjąć taką decyzję w ciągu sześciu miesięcy. Potem procedura staje się trudniejsza.

Procedurę zmiany imienia nadanego przy sporządzeniu aktu urodzenia regulują dwie ustawy. Pierwszą jest obowiązująca od 1 marca 2015 r., a uchwalona 28 listopada 2014 r. ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego. Drugą zaś, obowiązująca od 13 czerwca 2009 r., ustawa z 17 października 2008 r. o zmianie imion i nazwisk.

Tahakiro Kowalski

Zgodnie z przepisami prawa o aktach stanu cywilnego zgłoszenia urodzenia dokonują matka lub ojciec dziecka w terminie 21 dni, od dnia w którym sporządzana została karta urodzenia. Ta jest sporządzana np. w szpitalu, w którym dziecko przyszło na świat i przekazywana – w terminie 3 dni – właściwemu kierownikowi urzędu stanu cywilnego.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że od 1 marca 2015 r. obowiązują nowe zasady nadawania imion. Zgodnie bowiem z art. 59 ust. 3 Prawa o aktach stanu cywilnego rodzice dziecka – niezależnie od posiadanego obywatelstwa i narodowości – mogą nadać dziecku imię obce. Wybrane imię może także nie wskazywać na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest do danej płci przypisane. Oznacza to, że rodzice mogą obecnie nadać swoim pociechom takie imiona, jak: Mercedes, Takahiro czy Liam.

Pamiętać również należy, że obowiązujące przepisy utrzymały zasadę, zgodnie z którą dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. A także zakaz nadawania imion zdrobniałych, uwłaczających, ani ośmieszających....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10191

Wydanie: 10191

Spis treści
Zamów abonament