Przy nadawaniu dziecku imienia nie obowiązuje rejonizacja
Imię podane przy sporządzaniu aktu urodzenia można w prosty sposób zmienić. Rodzice powinni podjąć taką decyzję w ciągu sześciu miesięcy. Potem procedura staje się trudniejsza.
Procedurę zmiany imienia nadanego przy sporządzeniu aktu urodzenia regulują dwie ustawy. Pierwszą jest obowiązująca od 1 marca 2015 r., a uchwalona 28 listopada 2014 r. ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego. Drugą zaś, obowiązująca od 13 czerwca 2009 r., ustawa z 17 października 2008 r. o zmianie imion i nazwisk.
Tahakiro Kowalski
Zgodnie z przepisami prawa o aktach stanu cywilnego zgłoszenia urodzenia dokonują matka lub ojciec dziecka w terminie 21 dni, od dnia w którym sporządzana została karta urodzenia. Ta jest sporządzana np. w szpitalu, w którym dziecko przyszło na świat i przekazywana – w terminie 3 dni – właściwemu kierownikowi urzędu stanu cywilnego.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że od 1 marca 2015 r. obowiązują nowe zasady nadawania imion. Zgodnie bowiem z art. 59 ust. 3 Prawa o aktach stanu cywilnego rodzice dziecka – niezależnie od posiadanego obywatelstwa i narodowości – mogą nadać dziecku imię obce. Wybrane imię może także nie wskazywać na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest do danej płci przypisane. Oznacza to, że rodzice mogą obecnie nadać swoim pociechom takie imiona, jak: Mercedes, Takahiro czy Liam.
Pamiętać również należy, że obowiązujące przepisy utrzymały zasadę, zgodnie z którą dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. A także zakaz nadawania imion zdrobniałych, uwłaczających, ani ośmieszających....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta