Atom albo sankcje
Negocjacje z Iranem znalazły się na ostatniej prostej.
Z Wiednia napływały w poniedziałek sprzeczne informacje. – Porozumienie nie będzie doskonałe, ale wszystko wskazuje na to, że jesteśmy w stanie wynegocjować dobre warunki – powiedział reporterom minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi.
Chiny wraz z innymi stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ uczestniczą w wiedeńskich negocjacjach, w których udział biorą także Niemcy oraz oczywiście Iran. Najwięcej zależy jednak od Waszyngtonu i Teheranu.
Obecny w austriackiej stolicy szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow od dawna unika publicznych wypowiedzi na temat negocjacji.
Ostatnie punkty sporne
Prezydent Iranu Hasan Rouhani zamierzał wyjaśnić obywatelom swego kraju sens porozumienia w wieczornym przemówieniu telewizyjnym. Zgodnie z sondażami opinii publicznej zarówno liczba zwolenników, jak i przeciwników umowy negocjowanej w Wiedniu wahała się w Iranie w granicach 40 proc.
Negocjowane porozumienie zakłada zniesienie sankcji wobec Iranu w zamian za rezygnację z programu atomowego. Liczyć ma nieco...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta