Kiedy zamawiający zapłaci zaległe wynagrodzenie
Przetargi | Ochronę podwykonawcom na etapie realizacji zamówienia publicznego zapewniają dwie autonomiczne instytucje, unormowane w kodeksie cywilnym oraz w prawie zamówień publicznych.
Artur Kawik
Nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (PZP) dotycząca podwykonawstwa weszła w życie 24 grudnia 2013 r. Z punktu widzenia podwykonawców istotne było wprowadzenie przepisów regulujących ich sytuację na etapie wykonywania zamówienia publicznego.
Upadające firmy
Głównym powodem interwencji ustawodawcy w tym obszarze była niewypłacalność przedsiębiorców budowlanych, którzy, często właśnie jako podwykonawcy, brali udział w realizacji projektów infrastrukturalnych związanych z organizacją Euro 2012 (drogi, stadiony). Problemy głównych wykonawców odbijały się na podwykonawcach. Ustawodawca uznał, że ochrona, jaką podwykonawcom zapewniały przepisy kodeksu cywilnego (k.c.), była niewystarczająca.
W efekcie wprowadzono do PZP m.in. art. 143a-143d, które wraz z art. 6471 k.c. stanowią elementy systemu ochrony podwykonawców w związku z realizacją zamówień publicznych. W praktyce ten system ochrony dotyczyć będzie głównie podwykonawców zamówień na roboty budowlane.
Zgoda zamawiającego
Przepisy PZP i k.c. są w tej mierze uregulowaniami autonomicznymi, z uwagi na różny zakres stosowania oraz różnice w skutkach prawnych, jakie wywołują. Potwierdza to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta