Najgroźniejsi zabójcy w onkologii
medycyna | Jeśli Polacy nie zmienią stylu życia, to już za dziesięć lat będziemy mieli o ponad 40 proc. nowotworów więcej niż obecnie.
Według analiz Krajowego Rejestru Nowotworów po 2025 roku największe żniwo zbierać będzie rak płuca, piersi, prostaty i jelita grubego.
Co może zmienić radykalnie ten stan rzeczy? Fachowcy są zgodni: profilaktyka, nowe rozwiązania systemowe oraz personalizowane leczenie lekami nowej generacji. Trzeba też pamiętać, że nasze społeczeństwo starzeje się najszybciej w Europie – a to kolejny czynnik zwiększający liczbę zachorowań na nowotwory. To najważniejsze wnioski przedstawione podczas pierwszego spotkania „Najgroźniejsi zabójcy w onkologii" zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.
Nadzieja w terapii personalizowanej
Na raka płuca mężczyźni umierają częściej niż kobiety na raka piersi – podkreśla prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant ds. onkologii klinicznej. W tej chwili z powodu tego nowotworu umiera rocznie ponad 20 tys. osób, z tego 5,5 tys. to kobiety. Dziś rak płuca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta