Wyzwania dla parlamentu i rządu
Debata | Gminy wiejskie przygotowały listę postulatów dotyczących ustroju samorządu, finansów, rozwoju obszarów wiejskich i oświaty.
Samorządy niejednokrotnie wskazywały na potrzebę zmian systemowych w zakresie zadań ustrojowych, a także branżowych. Rok 2015, w którym obchodzimy 25-lecie odrodzenia samorządności w Polsce, jest doskonałą okazją do przeglądu prawa samorządowego i podstaw jego instytucjonalnego działania.
Oczekujemy:
- Przeglądu prawa dotyczącego ustroju samorządów pod względem jego funkcjonalności i rozwiązań instytucjonalnych. Powinny tego dokonać same samorządy wszystkich poziomów, a także parlament i rząd wraz ze swym zapleczem legislacyjnym oraz teoretycy prawa i konstytucji.
- Debaty, w wyniku której będą podjęte inicjatywy legislacyjne porządkujące instytucjonalne funkcjonowanie samorządów, a tym samym usprawniające wykonywanie zadań publicznych. Podjęte zmiany muszą mieć charakter trwały w dłuższej perspektywie. Muszą także zmierzać do dalszej decentralizacji państwa.
- Zmian systemowych regulacji zmierzających do:
> ustabilizowania systemu funkcjonalnego samorządów wszystkich poziomów oraz podziału ich kompetencji,
> wprowadzenia do powszechnego stosowania i respektowania klauzuli generalnej w postępowaniu samorządów, czyli domniemania ich kompetencji we wszystkich sprawach niezastrzeżonych prawem dla innych organów,
> trwałego, co do zasady, przestrzegania Europejskiej Karty Samorządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta