Kto zarządza gminnym majątkiem
Bieżące gospodarowanie mieniem komunalnym jest zadaniem wójta. Rada gminy może decydować w drodze uchwały tylko w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu.
Rada gminy może wydawać akty prawa miejscowego w zakresie zasad zarządu mieniem gminy. Tak wynika z art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej usg). Mieniem komunalnym jest własność i inne prawa majątkowe należące do gminy oraz mienie innych gminnych osób prawnych, w tym przedsiębiorstw (np. spółek komunalnych). Do majątku gminnego zaliczyć można również pozostałe rzeczowe aktywa trwałe (środki trwałe i inwestycje niezakończone), należności długoterminowe oraz inwestycje finansowe długoterminowe (m.in. akcje i udziały w innych jednostkach). Dodatkowym składnikiem majątku gmin są tzw. aktywa obrotowe, a więc zapasy materiałowe, należności krótkoterminowe oraz środki pieniężne.
Bieżące gospodarowanie mieniem wykonuje wójt, burmistrz lub prezydent. Rada gminy może zaś określić ogólne wytyczne sposobu zarządzania. Nie może jednak wchodzić w kompetencje organu wykonawczego. Naruszenie właściwości może być powodem stwierdzenia przez sąd nieważności uchwały w sprawie zasad zarządzania mieniem gminy.
Potrzebna uchwała
W usg brak jest definicji pojęcia zasad zarządzania mieniem. W orzecznictwie sformułowanie to rozumie się jako ogólne reguły i wytyczne dotyczące sposobu gospodarowania mieniem gminnym (por. np. wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolski z 16 stycznia 2014 r., sygn. akt II SA/Go 1066/13 i wyrok WSA w Olsztynie z 19...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta