Kredyty z gwarancją de minimis
Po pożyczki z gwarancją de minimis – które oferują 23 banki – sięgają głównie bardzo małe firmy.
Kinga Żelazek
Program gwarancji de minimis wystartował wiosną 2013 r. i będzie trwał do końca 2016 r. Dotychczas skorzystało z niego 88 tys. przedsiębiorców, którzy zaciągnęli kredyty o wartości 37 mld zł. Celem programu jest pomoc w uzyskaniu przez małe firmy finansowania z banku i obniżenie jego kosztów.
Gwarancje de minimis udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego to forma zabezpieczenia kredytu w przypadku, gdy kredytobiorca nie spłaciłby go w terminie. Wówczas to gwarant, czyli BGK, spłaci kredyt, a później rozliczy się z przedsiębiorcą, który będzie zobowiązany zwrócić mu wypłaconą z gwarancji kwotę wraz z odsetkami. Pomoc de minimis to dopuszczona prawem UE pomoc publiczna, jakiej może udzielić państwo bez konieczności uzyskiwania zgody Komisji Europejskiej.
Jakie kredyty
– Początkowo program obejmował tylko kredyty obrotowe, a od listopada 2013 r. został rozszerzony o kredyty inwestycyjne – mówi Anna Podgórska, dyrektor biura produktów kredytowych dla MSP w PKO BP.
Środki pozyskane z kredytu zabezpieczonego gwarancją de minimis przedsiębiorcy mogą przeznaczyć na finansowanie bieżących wydatków związanych m.in. z zaopatrzeniem, produkcją, sprzedażą, zapłatą składek ZUS czy płacami, a także na inwestycje, np. zakup maszyn i urządzeń czy rozbudowę nieruchomości. Gwarancja może stanowić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta