Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bogatym łatwiej będzie o dotacje na innowacje

10 sierpnia 2015 | Ekonomia
Nowe pieniądze z UE dla polskich przedsiębiorstw
źródło: Rzeczpospolita
Nowe pieniądze z UE dla polskich przedsiębiorstw

Próg na otrzymanie wsparcia dla projektów badawczo-rozwojowych może zostać ustalony na zaporowym poziomie. Ograniczy to szanse polskich firm na dotacje – alarmują eksperci.

Artur osiecki

W programie na dotacje do projektów badawczo-rozwojowych (B+R) dużych firm Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zaproponowało określenie minimalnej kwoty kosztów kwalifikowanych projektu (próg wejścia do konkursu) na poziomie 20 mln zł. To wzburzyło ekspertów, którzy alarmują, że byłyby to granty tylko dla filii największych koncernów światowych. Szacuje się, że duże polskie firmy wydają średnio na projekty badawczo-rozwojowe ok. 6 mln zł rocznie.

A jest o co się bić – do rozdania jest 750 mln zł. Mają one trafić na wsparcie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych. Konkurs NCBR ma ogłosić do końca września tego roku.

Starcie urzędnika z przedsiębiorcą

– Wspieranie badań i rozwoju nie może być wizją zza biurka urzędnika oderwaną od realnej gospodarki, faktów i liczb – podkreśla Michał Gwizda, partner w firmie doradczej Crido Taxand. Jak podkreśla, jakość czy nowatorski charakter projektów B+R i ryzyko z nimi związane nie są pochodnymi jedynie dużej wartości projektów, a wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10214

Wydanie: 10214

Spis treści
Zamów abonament