Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ślepe kontrole KPRM

10 sierpnia 2015 | Kraj | Izabela Kacprzak

Ochrona danych osobowych urzędników wygrywa z jawnością działania państwa. Eksperci nie kryją oburzenia. – Kancelaria łamie prawo – mówią.

– To łamanie prawa. Mam wrażenie, że to może być pretekst, by publicznie nie ujawniać nieprawidłowości – alarmuje Krzysztof Izdebski, prawnik Watchdog Polska, organizacji walczącej o jawność życia publicznego. – To zła i bezprawna droga – dodaje. W ten sposób reaguje na fakt, iż Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie opublikowała od dziewięciu miesięcy żadnego raportu z kontroli, powołując się na wykładnię generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Słynna kontrola

To pokłosie kontroli Kancelarii Premiera w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. KPRM miała zweryfikować informacje na temat nieprawidłowości w Agencji, zawarte w ujawnionym nagraniu między Władysławem Łukasikiem, byłym już prezesem Agencji, a Władysławem Serafinem, szefem kółek rolniczych. Rozmowa została nagrana przez Serafina i opublikowana w lipcu 2012 r. przez „Puls Biznesu". W efekcie politycznej burzy, która miała miejsce po wybuchu afery, stanowisko stracił Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Bulwersujący opinię publiczną raport miał nie ujrzeć światła dziennego. Stało się jednak inaczej, bo w lutym 2013 r. dotarła do niego i opublikowała go...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10214

Wydanie: 10214

Spis treści
Zamów abonament