Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykończenie mieszkania: wabik na klienta

10 sierpnia 2015 | Ekonomia | Aneta Gawrońska
Aranżacja mieszkania proponowana przez spółkę Neocity Polska
źródło: Materiały Inwestora
Aranżacja mieszkania proponowana przez spółkę Neocity Polska

Największe firmy proponują kilka standardów wykończenia wnętrz, te mniejsze – zazwyczaj dwa. Stawki zaczynają się od 100 zł za mkw. Górnej granicy cen nie ma.

Pakiety wykończeniowe, jak mówi Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl, oferuje dziś większość deweloperów. – Firmy, które ich nie proponują, to wyjątki potwierdzające regułę – ocenia.

Także Marcin Uryga, analityk Emmerson Realty, zauważa, że ofertę pod klucz mają dziś wszyscy więksi deweloperzy. – Usługi realizują samodzielnie albo we współpracy z wyspecjalizowanymi firmami. Kolejne mniejsze firmy również proponują wykończenie nieruchomości, wskazując zwykle wybrane firmy, które zajmują się takimi pracami – zwraca uwagę Uryga.

Antyczny i rustykalny

Jarosław Jędrzyński zauważa, że w przypadku pakietów wykończeniowych nie bardzo da się walczyć na ceny. – Deweloperzy zarabiają na budowie mieszkań, a oferta wykończenia jest tylko dodatkiem, który ma usprawnić sprzedaż – wyjaśnia. – Oferowane rozwiązania różnią się w zależności od inwestycji oraz samego dewelopera. Największe firmy proponują kilka standardów wykończenia, te mniejsze zazwyczaj dwa: podstawowy i podwyższony.

Marcin Uryga potwierdza, że decydująca walka o klienta nie rozgrywa się w segmencie wykończeniówki. – Stawki zależą od jakości materiałów i proponowanych rozwiązań. Nieszablonowe pomysły i indywidualne projekty aranżacji wnętrz są zarezerwowane dla segmentu nieruchomości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10214

Wydanie: 10214

Spis treści
Zamów abonament